Kommunalbestyrelsen

Nedenfor ses medlemmerne af kommunalbestyrelsen for perioden 2014-2017.

Se oversigt med de enkelte udvalg og medlemmer.

 Hans Ejner Bertelsen  
Borgmester
Hans Ejner Bertelsen (V)
Mariesmindevej 7
7970 Redsted
Tlf: 24 79 22 85
hans.ejner.bertelsen@morsoe.dk                  

Michael Dahlgaard

Viggo Vangsgaard
1. viceborgmester
Michael Dahlgaard (D)
Blåbærvej 21
7900 Nykøbing Mors
24 79 22 48
michael.dahlgaard@morsoe.dk

2. viceborgmester
Viggo Vangsgaard (A)
Gl. Landevej 117, Tødsø
7900 Nykøbing Mors
24 79 22 71
viggo.vangsgaard@morsoe.dk


Lauge Larsen

Jette Jepsen
Lauge Larsen (A)
Refshammervej 32
7900 Nøkøbing Mors
21 70 82 32 
lauge.larsen@morsoe.dk
Jette Jepsen (V)
Agervejle 14, Hvidbjerg
7960 Karby
23 74 18 65
jette.jepsen@morsoe.dk
 
Pia Storm
 
Ansgar Nygaard
Pia Storm (A)
Agertoften 2
7900 Nykøbing Mors
27 89 53 73
pia.storm@morsoe.dk
Ansgar Riis Nygaard (V)
Årbækmøllevej 17, Ørding
7990 Ø. Assels
24 79 22 46
ansgar.nygaard@morsoe.dk
 
Ellen Philipsen Dahl

Niels K. Østergaard
Ellen Philipsen Dahl (D)
Jasminvej 36
7900 Nykøbing Mors
51 88 30 20
ellen.philipsen.dahl@morsoe.dk
Niels K. Østergaard (A)
Dråbystræde 6, Sdr. Dråby
7900 Nykøbing Mors
24  79 22 26
niels.k.ostergaard@morsoe.dk

Peter Therkildsen

Meiner Nørgaard

Peter Therkildsen (V)
Ilkjæret 5
7950 Erslev
24 79 22 86
peter.therkildsen@morsoe.dk

Meiner Nørgaard (O)
Sønderom 9, Emb
7990 Ø. Assels
24 79 22 53
meiner.noergaard@morsoe.dk


Henning Sørensen


Poul Kristensen
Henning Sørensen (V)
Feggesundvej 14, Tødsø
7900 Nykøbing Mors
24 79 20 41
henning.sorensen1@morsoe.dk
 Poul Kristensen (D)
Rødebro 7, Frøslev
7900 Nykøbing Mors
23 74 14 08
poul.kristensen@morsoe.dk


Vagn Kidmose


Lene Svenningsen

Vagn Kidmose (A)
Hesselbjergvej 19, Hesselbjerg
7900 Nykøbing Mors
24 79 21 63
vagn.kidmose@morsoe.dk

 Lene Svenningsen (V)
Anemonevej 1
7900 Nykøbing Mors
60 13 66 27
lene.svenningsen@morsoe.dk


Uffe Korsgaard


Jens Dahlgaard
Uffe Korsgaard (I)
Agerøvej 12
7960 Karby
23 74 13 69
uffe.korsgaard@morsoe.dk
Jens Dahlgaard (D)
Lindevej 6
7900 Nykøbing Mors
23 74 18 85
jens.dahlgaard@morsoe.dk

Henrik Jensen

Jakob Kortbæk
Henrik Jensen (V)
Sundbyvej 236
7950 Erslev
23 74 13 46
henrik.jensen@morsoe.dk
Jakob Kortbæk (A)
Kirkebyen 42
7950 Erslev
23 74 18 59
jakob.kortbaek@morsoe.dk

Peter Lillebæk


Anna Noe Bovin

Peter Lillebæk (V)
Skrænten 14
7900 Nykøbing Mors
23 44 18 93
peter.lillebaek@morsoe.dk
Anna Noe Bovin (A)
Munkegade 10
7900 Nykøbing Mors
24 79 20 31
anna.noe.bovin@morsoe.dk

Se også

Mors Mobil

Få inspiration til at opleve Mors
sms Mors til 1980 eller læs her

Find medarbejder

Søg på en medarbejder